Artikel

Længst muligt i egnet bolig


I en artikel i NORDJYSKEs annoncetillæg "Byer i udvikling" har vores Regiondirektør Henrik Steen Sørensen sat fokus på behovet for at tænke nyt og styrke fremtidens ældreboligbyggeri.

Vagtelvej 1 3, 8410 Rønde 01

Lillerupparken i Rønde: Her er nye almene seniorboliger opført i nærhed til lokalt plejecenter (djursBO afd. 29)

Et nyt mantra

I mange år har mantraet været, at vi skal blive boende længst muligt i
vores egen bolig fremfor at flytte på plejehjem. Men mange af de ældre
huse, som vi har boet i i måske 40 eller 50 år, er slet ikke egnet til de helbredsmæssige udfordringer, som en høj alder tit fører med sig. Derfor bør udsagnet om ”længst muligt i egen bolig” i stedet ændres til ”længst mulig i egnet bolig”. 

I hvert fald ifølge Regionsdirektør Henrik Steen Sørensen.

Egen bolig er i mange tilfælde ikke tidssvarende, og derfor vil det give god mening at bygge nye boliger med sundhedstilbud til seniorer.

Vagtelvej 1 3, 8410 Rønde 04

Senior+ boliger 

- I dag bor ca. 115.000 danskere over 80 år i eget parcel/stuehus, og hvis det er et ældre hus med trapper, dørtrin og små badeværelser, så er de ikke egnet til ældre beboere, der er gangbesværet og måske endda sidder i kørestol. Dem mangler vi at bygge en egnet bolig til. En bolig der er egnet til at opfylde de behov for pleje og livsbekræftende naboskab, som de har, og som betyder, at de ikke behøver at flytte på plejehjem og efterlade de fleste af deres minder i form af bl.a. møbler og inventar, fordi der i sagens natur ikke er plads i boligen på plejecentret, siger Henrik Steen Sørensen, som kalder alternativet for Senior+, hvor + står for tilknyttede sundhedstilbud.


- I 2050 tilsiger den demografiske udvikling ifølge Danmarks Statistik, at der her i landet vil være ca. 275.000 flere borgere over 80 år. Det lægger naturligvis et stort pres på kommunerne, som jo skal have tilbud til de mange, der af forskellige grunde har brug for pleje. Samtidig står flere kommuner med tomgang, altså manglende udlejning, i utidssvarende og opbrugte ældre- og plejeboliger.

"Derfor er der behov for at tænke nyt i forhold til at styrke og differentiere ældreboligbyggeriet, så det understøtter sundhedsfremme og samtidig byder på en egnet bolig for de ældre."
fortæller, Henrik Steen Sørensen Regionsdirektør
Vagtelvej 1 3, 8410 Rønde 07

Behov for at tænke nyt

Derfor er der behov for at tænke nyt i forhold til at styrke og differentiere ældreboligbyggeriet, så det understøtter sundhedsfremme og samtidig byder på en egnet bolig for de ældre.

- I mange mindre bysamfund er det traditionelle plejehjem på vej væk, dels fordi der simpelt hen ikke er ældre nok til at holde plejehjemmet i drift, og dels fordi der er udfordring med at rekruttere personale med de nødvendige kompetencer, fordi medarbejderne helst arbejder i fællesskaber med faglige kolleger. Her er løsningen for kommunen
sammen med f.eks. en almen boligorganisation at opføre senior+
boliger indrettet med mulighed for både pleje, egne møbler og naboskab. Det vil typisk sige 75 kvm til enlige og 90 kvm for par. I de byer, hvor der stadig er et plejecenter, vil det være oplagt at opføre Senior+ boligerne tæt på og dermed drage fordel af de synergier, der kan være i forhold til f.eks. personale eller faciliteter som eksempelvis mad fra plejecentrets køkken og deltagelse i sociale arrangementer.

- Men det kan også være, at kommunen etablerer et mødested for hjemmeplejen ved siden af en ny boligafdeling med måske 30 Senior+ boliger og et fælleshus og således sparer en ikke ubetydelig udgift til kørsel rundt i kommunen påpeger Henrik Steen Sørensen.

Vil du høre mere om tankerne bag senior+ boligen?

Kontakt os! 

Henrik Steen Sørensen

Aalborg

Regionsdirektør, Alment byggeri

M:4031 3467 E:hss@kubenman.dk